Przeglądam czasem fora internetowe. Obserwuje, niekiedy przecierając oczy ze zdumienia. Podczas jednego z tego typu wirtualnych wojaży natrafiłem na temat z ankietą – „co jest najważniejsze w fotografii?”. Forumowicze mogli wybrać jedną z wielu możliwości, takich jak kompozycja, obróbka, czy światło. Na podium dumnie, ze znaczną przewagą, stanęła ostrość. Ostrość zdjęcia jako kluczowy, najważniejszy czynnik świadczący o jego jakości.

Takie wnioski łatwo wyciągnąć, kiedy, dopiero zaczynając przygodę z fotografią, zagłębimy się w przeznaczonych dla początkujących książkach i różnorakich internetowych skupionych wokół fotografii społecznościach, i zaczniemy szukać magicznej recepty, listy kroków prowadzących nas do udanych ujęć. Jeszcze łatwiej przejść na taki tok rozumowania, gdy wpadniemy w sidła porównywania, zestawiania ze sobą różnorakich aparatów i obiektywów, i zastanawiania się, który z nich robi najlepsze zdjęcia – najlepsze, to znaczy najostrzejsze, nieprześwietlone, itp, itd.

Jeśli myślisz podobnie – muszę cię rozczarować. Po pierwsze, nie ma żadnej recepty na dobre zdjęcie. Nie ma listy kroków, poleceń których wykonanie sprawi, że twoje zdjęcia staną się dobre. W tym miejscu chciałbym też wspomnieć o tym, jak bezsensowne jest porównywanie ze sobą aparatów, obiektywów, zastanawianie się nad tym, który sprzęt generuje ostrzejsze zdjęcia, ładniejszy bokeh, “plastyczniejszy obrazek” – ale tej kwestii poświęcę osobny wpis. To znaczy, pewnie, niektórych rzeczy idzie się wyuczyć. Możesz nauczyć się robić zdjęcia doskonałe technicznie, perfekcyjnie skomponowane i jednocześnie ukazujące fotografowany obiekt w korzystnym świetle, niestety dalej niekoniecznie będą to dobre zdjęcia.

Może się okazać, że są one co najwyżej poprawne. Jeśli chcesz zobaczyć, co mam na myśli, wystarczy, że odwiedzisz zakładkę popularne na 500px. Te zdjęcia, z technicznego punktu widzenia, mają wszystko, czego im potrzeba. Są perfekcyjne. Doskonałe w kategoriach takich jak ostrość, ekspozycja, kompozycja. Świetnie zdaję sobie sprawę z tego, że poziom i estetyka taka jak w zaprezentowanym linku, to marzenie 95% internetowych fotografów. Problem z tymi zdjęciami, że w 95%, są po prostu nudne. I nie mówię, że jest coś złego w robieniu takich zdjęć. Na pewno można nimi zaimponować osobom niemającym pojęcia o fotografii, lub innym fotografom przykładającym maniakalną uwagę do używanego sprzętu i aspektów technicznych.

Jeśli jednak celujesz nieco wyżej – to, cóż , generalnie nie tego oczekuje się od fotografii. Wracając jeszcze do ostrości – jak już pewnie zauważyłeś, ostrość, moim zdaniem, nie jest najważniejszym czynnikiem w jakości zdjęcia. Co więcej – ostrość w ogóle nie jest konieczne. Zdjęcie może być świetne będąc zupełnie nieostrym, lub z ostrością ustawioną na tło, zamiast pierwszoplanowy efekt zdjęcia – ale żeby to zrozumieć i dostrzec, trzeba wyjść poza schematyczne, techniczne postrzeganie fotografii. Co więc naprawdę się liczy, skoro nie jest to ani ostrość, ani światło, ani kompozycja?

Ważny jest tak naprawdę wyłącznie jeden aspekt, który we wspomnianej na początku ankiecie nawet nie pojawił się w opcjach wyboru. Wszystkie inne są co najwyżej drogą do celu, ale na pewno nie celem w sobie . To, co w zdjęciach najważniejsze, to po prostu to, jak wpływają one na odbiorcę. Z “perfekcyjnymi zdjęciami pokroju tych z 500px problem jest taki, że zazwyczaj nie wpływają one w sposób zupełnie żaden. Teraz możesz pewnie zastanawiać się – jak wyglądają naprawdę dobre zdjęcia, skoro nie tak, jak te na 500px.com? W dwóch nadchodzących wpisach pokaże ci, jak wygląda nie tylko dobra, ale po prostu światowej klasy fotografia – i pokaże miejsca w internecie, gdzie można je znaleźć , a o których pewnie nie słyszałeś.

Powiem też o tym, jakie miejsca lepiej omijać szerokim łukiem. Ale żeby nie pozostawiać cię w zbyt dużej niepewności i jednocześnie nie wyjść na gołosłownego – podzielę się od razu jednym linkiem – https://www.americansuburbx.com/. Znajdziesz tu ludzi, którzy są po prostu legendami współczesnej fotografii, wystawiani są w najbardziej prestiżowych galeriach sztuki i – o ile zajmują się również fotografią komercyjną, pracują dla największych klientów. Jak pewnie szybko zauważysz – te zdjęcia, niezależnie od ich tematyki, wyglądają skrajnie inaczej, niż te na internetowych forach lub na 500px.

Są duże szanse na to, że są tak bardzo różne od tego, co do tej pory widziałeś i do czego przywykłeś, że uchodzi za dobrą fotografię – że po prostu nie będziesz w stanie ich docenić. I nie zrozum mnie źle. Każda fotografia ma swój cel i swoje miejsce. Jeśli twoją ambicją jest zbieranie dużej ilości lajków na 500px – rób zdjęcia takie, jak te w ich dziale popular. Jeśli chcesz cieszyć się popularnością na forum – rób ostre i kontrastowe zdjęcia kwiatów i jaszczurek z rozmytym tłem. Chcesz być popularny na maxmodels – rób sesje z dziewczynami z maxmodels.

Jeśli jednak zamiast tego chciałbyś rozpocząć pracę z profesjonalnymi modelkami z agencji modelingowych, i jeszcze dostawać za to pieniądze – lub jeśli chciałbyś publikować swoje sesje w magazynach i zachęcić do współpracy stylistów – chciałbym ci uświadomić, że miejsca takie jak 500px czy internetowe fora nie są dla ciebie. To niemal przeciwny kierunek rozwoju.

Jeśli chcesz być informowany o kolejnych wpisach – pamiętaj, żeby śledzić mnie na moich mediach  społecznościowych – instagram, facebook i twitter – bo tam będę informować o nowych wpisach 😉